Novostavby a rekonstrukce

Několik rad pro začínající stavebníky

10.01.2013 15:54

KDY SE ŠETŘIT (NE)VYPLÁCÍ

Kdy se šetřit (ne)vyplácí    převzato z: BRABEC, Roman. Kdy se šetřit (ne)vyplácí. Dům & zahrada. 2012, č. 12   U většiny mých klientů obecně převládá požadavek na stavbu rodinného domu s kvalitními parametry a dobrými užitnými vlastnostmi za „rozumné peníze“. K naplnění tohoto požadavku vede více cest, které mají ale jedno společné. Mít základní představu o tom, co má být předmětem projektu, mít s kým tyto záležitosti objektivně, zdůrazňuji objektivně, konzultovat a posléze se umět na základě indicií rozhodnout.   Pokud po vyprojektování studie necháme stoprocentní volnost projektantům, nemusí být naplněna naše základní představa o ekonomice výsledného projektu. Je samozřejmě jasné, že ovlivnit můžeme více proces individuálních projektů, u typových jsme vázáni již daným řešením, byť u některých dílčích kroků můžeme požadovat změnu. Vzhledem k tomu, že se často setkávám s klienty, kteří ani nevědí, co jim projektant...

z tisku- zelená úsporám

 

6.5.2009 Mladá fronta DNES

Rubrika: Auto Strana: 03 Autor: Filip Grygera

Nechte si zpracovat projekt a posudek

Máte již vybrané izolace či okna a stavební firmu? To pořád nestačí. Abyste se mohli pustit do zateplování, budete potřebovat ještě alespoň jednoho experta, který vám vypracuje odborný posudek – nutnou přílohu k žádosti o dotaci.
     V případě, že vám stavební úřad nařídil stavební povolení či ohlášení, musíte si najít projektanta. Odborný posudek i projekt může zpracovat stejný člověk, pokud to bude umět. To však v praxi nebývá pravidlem.
     Jestliže vám tyto experty nabídne dodavatelská firma, buďte obezřetní. Je sice jednodušší zajistit si vše najednou, ale nemáte vždy jistotu, že projektant nebo jiný expert bude pracovat dobře a ve váš prospěch. Kdo zajistí odborný posudek Odborný posudek obsahuje informace o tom, jak jste dospěli k hodnotám roční potřeby tepla na vytápění a prostupnosti tepla, které musíte doplnit do žádosti o dotaci. Jestliže budete s posudkem dokládat i projektovou dokumentaci, měl by odborník posoudit také tepelně technické vlastnosti konstrukcí domu. Tyto údaje může zjistit:
     * autorizovaný inženýr v oborech pozemní stavby, technika prostředí staveb nebo technologická zařízení staveb (seznam na www.ckait.cz) * autorizovaný architekt (seznam na www.cka.cc)
     * energetický auditor (seznam na www.mpo.cz – Energetika a suroviny – Energetická účinnost).
     Ne každý stavební inženýr či architekt však hodnoty umí dobře spočítat. Nejlepší je obracet se na energetické auditory a z nich vybírat ty, kteří mají s prací v oboru dlouhodobé zkušenosti. „Nemám nic proti nováčkům, někteří pracují kvalitně. Ale bohužel na vlně zájmu se veze mnoho lidí, kteří chtějí mít razítko, aby mohli fakturovat, ale vůbec tomu nerozumějí,“ varuje energetický expert Roman Šubrt ze sdružení Energy Consulting. Proto je dobré si zjistit reference. Za posudek zaplatíte od šesti do 15 tisíc korun.
Kdo zajistí projekt Jestliže po vás stavební úřad vyžaduje doložit projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení či ohlášení, budete ji dokládat také k žádosti o dotaci. U bytového domu by měla kromě běžných údajů obsahovat také stavebně-technické posouzení budovy. To zajistí projektant.
     Projekt na zateplení může zpracovat více různých odborníků, ideální je však obrátit se na autorizovaného inženýra v oboru pozemní stavby. Jako hlavní projektant může zadávat části dokumentace, jako je statika či vzduchotechnika, specialistům, například kolegům ze své projektové kanceláře. Obvyklá cena projektu je minimálně jedno až tři procenta z celkové investice. Takže když bude zateplení domu stát půl milionu korun, za projekt zaplatíte minimálně pět až patnáct tisíc korun.
Projekt od dodavatele, nebo ne? Zpracování projektu vám často nabídne dodavatel. Stavební firmy zaměstnávají projektanty nebo s nějakými spolupracují. Zaplatit si spolupracujícího odborníka může být výhoda, ale také nemusí. Petr Picmaus ze stavební a projektové firmy De Facto doporučuje si ho najmout: „Je dobré jednat pouze s jedním partnerem, tedy projektant, ten, kdo obstará dotace a provede stavbu, je jedna osoba či firma. Bude dobře znát vaši stavbu a jeden dodavatel se nemůže vymlouvat na druhého, jak to bývá.“ Roman Šubrt má jiný názor: „Tato varianta je nejhorší – firma vše slíbí, ale chybí kontrola. Projektant nemusí navrhovat tak, aby zákazník dostal nejlepší službu, ale tak, aby firma co nejvíc vydělala.“ Proto nabídku zvažte, snažte se zjistit si na projektanta reference. Než ve firmě podepíšete smlouvu, spojte se s projektantem, abyste věděli, zda je důvěryhodný.
     Anebo si projektanta najděte sami. Můžete to udělat i jako první – nejdřív si nechat zpracovat projekt a pak hledat firmu. „To je nejlepší – dodavatelé vám podle projektové dokumentace mohou udělat různé nabídky, případně je nad čím diskutovat,“ říká Roman Šubrt.
Jak dlouho to trvá: 1 měsíc Kolik to bude stát:6 až 15 tisíc Kč odborný posudek, projekt asi 1 až 3 % z nákladů, investice do zateplení od 100 tisíc do několika milionů Kč

 

Nové průkazy energetické náročnosti budov

11.05.2009 11:44

Domy z porobetonu

  Nové průkazy energetické náročnosti budovy: zelené kategorie pro domy z pórobetonu bez zateplení Datum: 6.5.2009 Organizace: Xella CZ, s.r.o. Firemní článek   Běžný investor rodinného domu může vnímat tuto legislativní změnu jen jako jednu z dalších byrokratických překážek, která...

Anhydrit

29.05.2009 21:23

Anhydrit

  Anhydritový samonivelační potěr Samonivelační anhydritové potěry jsou určeny pro lité vyrovnávací (podkladní) vrstvy podlah zejména v rodinnných domech, obytných, občanských a průmyslových objektech s provozním zatížením do 7,5 kN.m-2. Anhydritový litý potěr je pro svoji...

Několik rad pro začínající stavebníky

10.01.2013 15:54

KDY SE ŠETŘIT (NE)VYPLÁCÍ

Kdy se šetřit (ne)vyplácí    převzato z: BRABEC, Roman. Kdy se šetřit (ne)vyplácí. Dům & zahrada. 2012, č. 12   U většiny mých klientů obecně převládá požadavek na stavbu rodinného domu s kvalitními parametry a dobrými užitnými vlastnostmi za „rozumné peníze“....

Kontakt

Oldřich Zívr

stavby2018@seznam.cz

Vřesník 20
Miletín 50771

603726257

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode